Tervehdys vierailija!

Ystävällisin terveisin
Kaarina de Wolff

Olen Kaarina, 76 v, samoja ikiä siis kuin muutkin sodan jälkeen syntyneet. Ihan tavallinen eläkeläinen, joka ihmettelee maailman menoa, esim: 

60-lukuhan oli ihan just, eilen melkein. Kukaan meistä ei oikein ymmärrä, mitä aika on, mihin se menee, mistä se tulee. Minne katosivat ne vanhat hyvät ajat, miten ihmeessä ne aina katoavat? Oliko jo nyt meidän vuoro huokailla, miksi nykynuoriso on niin kummallista, niiden musiikki esimerkiksi on nyt mitä on, harrastuksista, pukeutumisesta ja tyylistä puhumattakaan. Mihin me tarvitaan tekniikan ihmeitä, miksi elämä ympärillä muuttuu koko ajan. Miksi, miksi? Eikä kukaan meistä tiedosta, että elämä on aina muuttunut, kehitys kehittynyt, nopeus nopeutunut, asiat moninkertaistuneet. Yksi pieni asia on aina johtanut toiseen, toisiin, moniin, eteenpäin.

 

Minä en pidä tätä kotisivua muodin enkä muodon vuoksi, en kokkaile *tai siis kokkaan kyllä mielelläni, mutta ohjeet otan toisilta), enkä ompele (ennen tein sitäkin!). Minä kirjoitan. Kirjoja ja kolumneja (blogi!!!) ihan mistä tahansa. Kaikki maailman sanat on jo käytetty kaikissa kokoonpanoissaan ja yhteyksissään, kaikilla kielillä. Silti niitä vain suolletaan lisää ja lisää, uudestaan ja uudestaan. Joku pakko kai se on. Sanat ovat ainoita, joilla ihminen ilmaisee itseään. Teot puhuvat puolestaan ja kuvat, tietenkin, mutta sanat ovat silti tärkeimmät: niillä selität, puolustelet, anelet, imartelet, tuuletat, ivaat, lyöt vyön alle, ylilyöt, vääristelet, syyllistät, tunnustat, ilmaiset vihasi. Ilmaiset kiintymyksesi ja ...rakkautesi.

Tarjoan sinulle siis sanoja.

 

Pertti tenhovaara 10.09.2021 14:46

Hei oletkohan sisareni? Laita viestiä jos tuntuu siltä. P.0452019202 .t.pertti

Liisa Joensuu 26.05.2019 15:56

Katselin ET:n vaatekuvia ja tulit mieleeni vuosien takaa, iloisena, reippaana, huumorintajuisena, selkeäsanaisena - arvaatko?
OAJ:n monilla, monilla kursseilla

Kaarina 26.05.2019 17:06

Voi kiitos Liisa! Oli ihana pitää kursseja, kun kaikki olivat niin vastaanottavaisia ja olin itse innostunut niistä asioista. Terv. Kaarina

Pekka Leinonen 11.04.2019 10:57

Kiitos Kaarin. AIVAN kelvot pohjat, nyt vain näkymä ns. ETUsivustasi.

Anneli Puurunen 24.11.2014 19:16

Hei, olen lukenut kirjasi "Rakkahin sisko" ja pidin siitä kovasti. Kaikkea hyvää Sinulle ja terveisiä miehellesi. Hän voisi puhua Sinulle enemmän ja lämpimämmin

Kaarina 25.11.2014 09:30

Hei! Suurkiitos kirja-arviosta, palaute on minulle todella tärkeää. Onneksi mies tuossa vanhetessaan pehmenee ja on jo melkein ihana nykyisin.

Reino Lehtinen 10.07.2014 12:50

Bonjour Kaarina täältä Keski-Ranskasta. Universumin virta toi viereeni ihastuttavan lämpöisen ja tietoisen sielunsiskon lennolla Hki-Oslo. Merci !

Maija-Leena Terryer 07.10.2012 10:52

Hej Kaarina,

Todella ihana kuva sinusta. Ajattelen sinua usein ja Kuopion aikoja. Kiva lukea sinun kirjoituksiasi. Pidetään yhteyttä

Rakkain terveisin

Maile

| Vastaa

Uusimmat kommentit

10.09 | 14:46

Hei oletkohan sisareni? Laita viestiä jos tuntuu siltä. P.0452019202 .t.pertti

15.06 | 17:17

Sitä ajatellen juuri, klo 9

15.06 | 13:12

Muistithan varata aamuajan kun pitää olla syömättä ennen niitä kokeita

18.05 | 09:34

Hei,
Lähtikö keinutus pois yhtäkkiä vai helpottiko hiljalleen?entä teitkö joitain harjoituksia oireiden helpottamiseksi? Itsellä ollut samanlaisia oireita nyt.